I uge 38 kan du opleve alt fra keramikundervisning til morgenfodringer med dyr samt kunstneriske talks integreret i en hyggelig middag. Sæt kryds i kalenderen for en begivenhedsrige uge!
Mandag den 14. september 2026 byder på noget kreativt, hvor du kan kaste dig over ler og lære at dreje din egen kop. Leymus inviterer til en intensiv session, hvor alle centrale teknikker gennemgås. Arrangementet giver en unik mulighed for at udføre dine egne små kunstværker af keramik på blot få timer.
Tidspunkt: Mandag 14. september 2026, kl. 10:30
Sted: Leymus, Houstrupvej 30, 6830 Nørre Nebel
Pris: 800 kr
Kontakt: kontakt@leymus.art / 0045 22 47 68 68
Onsdag den 16. september 2026, kom tæt på dyrene i Dyrehaven Engholm. Conny inviterer børn og deres familier til en personlig oplevelse, hvor du kan bidrage til morgenfodringen og blive fortrolig med dyrenes liv og vaner. Det perfekte miljø til at starte dagen i samhørighed med naturen.
Tidspunkt: Onsdag 16. september 2026, kl. 08:30
Sted: Dyrehaven Engholm, Blåbjergvej 20, 6830 Nørre Nebel
Pris: 200 kr (inkl. dagsbillet)
Kontakt: connyknudsen@hotmail.com / +45 50 72 66 74
Fredag den 18. september 2026, kan du opleve en kombination af kunst og kulinariske glæder i Nr. Nebel Kulturhus. Med inspirerende art talks fra Peter Callesen og Alberte Skronski er der lagt op til en aften, hvor kunst møder gastronomi. Nyd tapas leveret af Local Food, mens du deltager i spændende samtaler.
Tidspunkt: Fredag 18. september 2026, kl. 18:00
Sted: Nr. Nebel Kulturhus, Sønder Allé 21, 6830 Nørre Nebel
Entré: 80 kr (inkl. mad; drikkevarer kan købes)
OBS: Billetsalget lukker den 15. september
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.