På onsdag den 27. maj 2026 kl. 10:00 kan du tage dine nærmeste med til en hyggelig dag i keramikværkstedet ved Leymus, Houstrupvej 30, 6830 Nørre Nebel. Her kan både børn og voksne slippe deres fantasi løs med pladeteknik og håndmodelering. Dertil er der et stort udvalg af lerfarver, som kan bruges til at dekorere dit værk.
Entréen inkluderer ½ kg hvid stentøjsler, og det er muligt at købe mere ler på stedet. Efter endt tørretid vil værkerne få en klar glasur, men andre glasurer kan også vælges for en ekstra pris. Der er kaffe, te og saft til rådighed, og det er tilladt at medbringe madpakker. For mere information eller tilmelding, kontakt venligst Leymus på kontakt@leymus.art eller +45 22 47 68 68.
Fredag den 29. maj 2026 kan du dykke ned i den betagende natur i Nygaards Dyrehave, Nr. Lydumvej 110, 6830 Nørre Nebel. Oplev det unikke landskab med en guidet rundvisning, hvor du kan se majestætiske krondyr med op til 50 takker samt vildsvin i deres naturlige habitat. Efter rundvisningen byder området på en lækker buffet med delikatesser som krondyr og vildsvin.
Der er også planlagt en guidet rundvisning på Nygaards 400 kvm jagtmuseum, som er en oplevelse i sig selv. For mere information og tilmelding til arrangementet, kan du besøge Dyrehavens hjemmeside eller kontakte dem på +45 40 19 13 11.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.